Дистанційне навчання 21 група (українська мова)

 Привіт усім!!!✋ Ця сторінка створена для вашого дистанційного навчання. 👬За час карантину з української мови ми мали б пройти 2 теми)😀 Тут я виставлю вам їх для самостійного опрацювання та додам відеоуроки. Давайте проведемо вільний час з користю!!!😃😃😃


ТЕМА. ОСОБЛИВОСТІ КЛИЧНОГО ВІДМІНКА. ТВОРЕННЯ ТА ВІДМІНЮВАННЯ ЧОЛОВІЧИХ ТА ЖІНОЧИХ ІМЕН ПО БАТЬКОВІ

Спостереження над теоретичним матеріалом

Закінчення іменників у кличному відмінку

Відміна

Закінчення

Приклади

І відміна

однини

уживаються закінчення -о, -е, -є, -ю.

о мають іменники твердої групи

дружино, Ганно, книжко, сестро


е мають іменники м’якої та мішаної груп, є — іменники м’якої групи після голосного та апострофа

воле, Катре, робітнице; душе, круче; Маріє, мріє, сім’є, а також Ілле.


ю мають деякі пестливі іменники м’якої групи

бабусю, Галю, доню, матусю, тітусю

Увага! У звертаннях, що складаються з двох власних назв — імені та по батькові, обидва слова мають закінчення тільки кличного відмінка: Ганно Іванівно, Маріє Василівно

І відміна

множини

мають форму, однакову з Н. в.

баби, дочки, жінки, робітниці.

ІІ відміна

однини

закінчення -у мають іменники твердої групи

Джеку, погоничу, товаришу, слухачу, також діду, сину, тату

закінчення -ю мають іменники м’якої групи

Грицю, краю, лікарю, місяцю, пролетарю, розмаю, ясеню

ІІ відміна

множини

мають форму, однакову з називним

брати, робітники; діячі, краї, товариші, пролетарі, моря, села

Увага! Закінчення -е мають безсуфіксні іменники твердої групи, іменники м’якої групи із суфіксом -ець та деякі іменники мішаної групи, зокрема власні назви з основою на ж, ч, ш, дж і загальні назви з основою на р, ж: Богдане, голубе, друже, козаче, орле, Петре, соколе, Степане, чумаче, молодче, хлопче, гусляре, Довбуше, маляре, стороже, тесляре, школяре.

Увага! Прізвища прикметникового походження на -ів (-їв), -ов, -ев (-єв), -ин, -ін (-їн), як Глібов, Королів, Пушкін, Романишин, Тютчев, Чапаєв, Щоголів, при звертанні мають як форму називного, так і форму кличного відмінка: Глібов і Глібове та ін.

Увага! Географічні назви, до складу яких входять зазначені суфікси, мають у кличному відмінку закінчення -е: Києве, Лебедине, Львове.

Примітка 1. У звертаннях, що складаються з двох загальних назв, форму кличного відмінка має як перше слово, так і друге, хоч друге слово може мати й форму називного відмінка: добродію бригадире (бригадир), пане лейтенанте (лейтенант).

Примітка 2. У звертаннях, що складаються із загальної назви та імені, форму кличного відмінка набуває як загальна назва, так і власне ім’я: брате Петре, друже Грицю, колего Степане, пані Катерино, товаришу Віталію.

Примітка 3. У звертаннях, що складаються із загальної назви та прізвища, форму кличного відмінка має тільки загальна назва, а прізвище завжди виступає у формі називного відмінка: друже Максименко, колего Іваничук, добродійко Скирда, товаришу Гончар.

Примітка 4. У звертаннях, що складаються з двох власних назв — імені та по батькові, обидва слова мають закінчення кличного відмінка: Володимире Хомичу, Галино Іллівно, Маріє Василівно, Петре Кузьмичу, Ярославе Андрійовичу.

Особливості творення імен по батькові

Творення чоловічих імен по батькові

Творення жіночих імен по батькові

Чоловічі імена по батькові творяться додаванням до основ власних імен суфікса -ович: Михайло — Михайлович, Василь — Васильович, Юрій — Юрійович, Ігор — Ігорович

Жіночі імена по батькові творяться додаванням до основ власних імен суфікса -івн (а):

Михайло — Михайлівна, Юрій — Юріівна (Юрій+івна), Георгій — Георгіївна, Ілля — Іллівна, Кузьма — Кузьмівна

Кілька чоловічих імен по батькові творяться за допомогою суфікса -ич: Лука — ЛукичЛукович), СаваСавичСавович), Кузьма — КузьмичКузьмович), Хома — ХомичХомович), Яків — Якович, Ілля — Ілліч

Як виняток, в імені Григорій при творенні імені по батькові відпадає ійГригорович, а до основи імені Микола додаємо айМиколайович (і рідко — Миколович)

З відхиленням від цього правила творяться лише такі імена по батькові: Яків — Яківна, Григорій — Григорівна, Микола — Миколаївна (і рідко — Миколівна)

 Для кращого засвоєння вами теми додаю відеоурок. 

 


 

Немає коментарів:

Дописати коментар